+48 507 437 368 kontakt24@ospksiaznice.pl

Uderzenie pioruna zawsze jest dużym niebezpieczeństwem dlatego bardzo ważną rzeczą jest wiedzieć jak go uniknąć. Piorun uderza głównie w najwyższy obiekt na danym terenie. Przyciągają go ostre obiekty oraz materiały przewodzące prąd a do ich grona możemy zaliczyć wszelkie metale jak i wodę.

Stosunkowo bezpiecznie możemy się czuć w poniższych miejscach:

 • Wewnątrz budynków (szczególnie w tych opatrzonych stalową ramą albo prawdziwym piorunochronem).
 • Wewnątrz samochodu z metalową karoserią.
 • W dolinie.
 • Wśród gęstych drzew (najlepiej, jeśli chowamy się pod tymi niższymi).
 • W rowie albo obniżeniu terenu (ale w żadnym razie w wodze).
 • W ostateczności możemy kucnąć w nisko położonym miejscu.

Należy unikać:

 • Najwyżej położonych miejsc (wzgórz, szczytów, gór).
 • Samotnych drzew, słupów telefonicznych itd.
 • Płotów z materiałów metalowych.
 • Mokrych zagłębień terenu (rowów).
 • Przebywania w wodze albo na wodzie.
 • Wystawania (szczególnie nie należy się chować pod parasolem
  ani wymachiwać metalowymi przedmiotami np. kijem golfowym).
 • Leżeć płasko na ziemi.

Przykucnięcie jest bezpieczniejsze niż leżenie na ziemi ponieważ musimy starać się dotykać ziemi tak małą powierzchnią naszego ciała jak tylko się da. Dzięki temu możemy zmniejszyć szansę przejścia prądu przez nasz organizm w wypadku uderzenia piorunu w naszym najbliższym otoczeniu. Kiedy kucamy, piorun, pędząc do ziemi, prześlizgnie się zwykle po powierzchni naszego ciała i często nie pozostawi żadnych skutków poza przypominającym paproć wzorkiem na skórze który blaknie w ciągu kilku godzin.

Jeżeli burza zaskoczy nas w trakcie żeglowania, powinniśmy owinąć łańcuch kotwicy wokół wanty i wyrzucić ją do wody. Dzięki temu każde uderzenie w maszt będzie odprowadzane do gruntu. Będziemy wtedy bezpieczniejsi niż gdybyśmy byli w łodzi wioślarskiej bez masztu (jednak bezpiecznie będzie nie dotykać fałów, jeśli to tylko możliwe).

Gdy burza zastanie nas w domu:

 • Wyłączamy z kontaktu urządzenia elektryczne.
 • Trzymamy się z dala od kominów, drzwi i okien.
 • Nie powinniśmy korzystać z telefonów.
 • Trzymamy się z dala od urządzeń kanalizacyjnych (nie bierzemy kąpieli ani prysznica).

Mikołaj Kopeć