+48 507 437 368 kontakt24@ospksiaznice.pl

#OspKsiaznice #OspKsrgKiełków #OspKsrgChorzelów

03 maja 2021 roku, wspólnie z jednostkami OSP KSRG Kiełków oraz OSP KSRG Chorzelów przeprowadziliśmy ćwiczenia o tematyce RATOWNICTWA TECHNICZNEGO. W naszych zmaganiach towarzyszyli nam również strażacy z JRG-1 w Mielcu, wspierając nas swoją wiedzą i doświadczeniem.

Całość odbyła się na terenie firmy Auto Szrot Podleszany. Naszym celem było przede wszystkim ćwiczenie najczęściej występujących scenariuszy, przypomnienie podstawowych procedur oraz zasad BHP użytkowania sprzętu ratowniczego jak i również sposobów ewakuacji uwięzionych osób z wnętrza uszkodzonych pojazdów.

Do naszych działań wykorzystywaliśmy m.in.: klocki, kliny i podpory stabilizacyjne, zbijaki i piły do cięcia szyb, nożyce hydrauliczne, rozpieracze ramieniowe i kolumnowe, nożyco-rozpieracz akumulatorowy jak i również specjalny zestaw hydrauliczny do cięcia pedałów.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Wójtowi Gminy Mielec – Panu Józefowi Piątkowi, Przewodniczącemu Rady Gminy – Panu Bogdanowi Cyganowi, a także Burmistrzowi Przecławia – Pani Renacie Siembab, których przychylne nastawienie do naszej inicjatywy stworzyło rzeczywistą możliwość jej organizacji. Dziękujemy również za ich obecność na samych ćwiczeniach. Jesteśmy także wdzięczni mł. kpt. Piotrowi Ortylowi za poprowadzenie zadań ratowniczych oraz ich późniejszą analizę i podsumowanie.

Dziękujemy właścicielom firmy Auto Szrot Podleszany za udostępnienie miejsca do ćwiczeń oraz samochodów do ćwiczeń praktycznych. Dziękujemy również powyżej wspomnianym jednostkom, które przyjęły nasze zaproszenie i podzieliły się z nami swoim ogromnym doświadczeniem w dziedzinie tego rodzaju ratownictwa. Na koniec chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować wszystkim strażakom i sympatykom naszych jednostek, którzy tego dnia nie tylko z nami ćwiczyli, obserwowali i dokumentowali nasze działania, ale i zabezpieczyli całe przedsięwzięcie od strony logistycznej – bez ich zaangażowania… zapanowanie na całym przedsięwzięciem stałoby się „nieco” problematyczne

Siły i środki na miejscu ćwiczeń:

  • 508[r]40 oraz 507[r]44 – OSP Książnice
  • 509[r]40 – OSP KSRG Chorzelów
  • 509[r]67 – OSP KSRG Kiełków
  • 501[r]25 – JRG 1 Mielec

Zdjęcia: dh Krzysztof Radoń – OSP Borki Nizińskie
Film: dh Patryk Smaczny, dh Mikołaj Kopeć


dh Mikołaj Kopeć