HISTORIA NASZEJ JEDNOSTKI

Udokumentowana data powstania naszej jednostki pochodzi z 1903 roku. To wtedy Jednostka Strażacka w Książnicach zakupiła sikawkę ssąco-tłoczącą. Przy Kościele parafialnych oprócz Jednostki Strażackiej istniała orkiestra. W czasie okupacji hitlerowskiej OSP istniała nadal z tym samym wyposażeniem gaśniczym. Pierwszym naczelnikiem straży był Jan Dziekan a jego następcami byli Tomasz Mazgaj, Jan Bąk, Józef Buś, Bolesław Cisło. W 1950r. naczelnik straży Józef Soja oraz ówczesny zarząd zaczęli gromadzić materiał na budowę nowej remizy strażackiej, gdyż dotychczasowa uległa spaleniu w skutek działań wojennych. W roku 1977 ówczesny zarząd postanowił zakupić samochód bojowy od sąsiedniej jednostki w Goleszowie. Za zorganizowanie paru zabaw i za zarobione pieniądze kupiono upragniony samochód, co było dużym sukcesem! W związku z kupnym samochodu musiano kupić kawałek placu na dojazd samochodem do garażu, odkupiono działkę. W następnych latach wykończono budynek strażacki, przygotowano mostki dojazdowe oraz dzięki staraniu ówczesnego zarządu straży został przydzielony drugi samochód strażacki marki Żuk. W 1985 roku podjęto uchwałę o ufundowaniu sztandaru jednostce, który to podczas uroczystości został ostatecznie nam przekazany 23.05.1993r. Kolejne lata przeminęły na modernizacji i przebudowie budynku naszej remizy, stopniowej wymianie jego wyposażenia oraz zakupu nowocześniejszego sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Tak oto w 2008 roku w naszej jednostce znalazł się lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy SLRr Renault Traffic, którego użytkujemy do dnia dzisiejszego. W grudniu 2019 roku, otrzymaliśmy drugi pojazd, którym był OPEL Movano ze specjalistyczną zabudową, używany przez nas do działań gaśniczych, a także do ratownictwa technicznego.

SKŁAD ZARZĄDU OSP KSIĄŻNICE NA 2020 ROK

• dh Witold Dziuba – PREZES