+48 507 437 368 kontakt24@ospksiaznice.pl

#OspKsiaznice #OSP #StrażakOchotnik #Marzenia #Szansa #Zaproszenie #Pasja #Ratownictwo #Poświęcenie #Społeczeństwo #Pomoc #Ratunek #Rekrutacja #Nabór #Próba #Pożarnictwo

Istotą właściwego funkcjonowania większości stowarzyszeń jest zgrany zespół ludzi i cel, któremu są w stanie poświęcić nieco wolnego czasu 😉 Nie zawsze jednak jest to takie proste…

Na co dzień mierzymy się z pracą, realiami rzeczywistości, starając się osiągnąć wytyczone cele i spełnić marzenia. Deficyt czasu to obecnie standard. Zdarza się jednak, że tuż obok nas rozgrywają się prawdziwe dramaty, w których ludzie tracą dobytek całego życia, zdrowie a nawet coś znacznie cenniejszego… W takich chwilach z ratunkiem przychodzą im zawodowcy z odpowiednich służb i instytucji. Nie zawsze jednak ich liczebność pozwala na to, aby pomóc wszystkim, którzy znaleźli się w tarapatach. Tę lukę uzupełniają m.in. strażacy ochotnicy – w tym również i nasza jednostka. Jak to wygląda w praktyce?

Uruchomcie wyobraźnię 😉

Dźwięk tnącej powietrze jak ostra brzytwa syreny alarmowej jest dla większości społeczeństwa uciążliwy – to fakt! Dla nas to jednak jasny sygnał do natychmiastowej mobilizacji i podjęcia zdecydowanych działań! To znak, że ktoś pilnie potrzebuje pomocy lub wystąpiło zagrożenie, które wymaga interwencji z naszej strony. Potem wypadki toczą się już błyskawicznie!

Telefon zaczyna „szaleć”! Wyrywamy się z głębokiego snu lub przerywamy wykonywaną pracę i staramy się jak najszybciej dotrzeć do budynku naszej jednostki – rowerem, pieszo lub samochodem. Na miejscu otwieramy garaż, szum łańcuchów wyrywa bramę do góry, a my w pośpiechu ubieramy specjalną odzież, buty i hełm. Pisk opon, trzask drzwi! Ktoś biegnie – docierają kolejni strażacy! Pył z posadzki unosi się w powietrze załamując światła reflektorów… Syrena na dachu kończy trzeci sygnał! Równolegle przez gęsty szum korespondencji radiowej i masy pytań, powoli przebijają się dyspozycje od lokalnego Stanowiska Kierowania PSP, które cierpliwie przekazuje szczegóły i dokładne koordynaty zgłoszenia. Nareszcie! Wiemy, do czego nas dysponują! Trzask zamykanych drzwi i skrytek sygnalizuje pełny skład gotowy do wyjazdu. Czy są wszyscy?! Tak! Ruszamy do akcji! Silnik wchodzi na wyższe obroty, a sygnały i niebieskie światła tworzą teraz zgrany duet, którego nie sposób zlekceważyć! Mijamy ludzi, którzy wychodzą przed swoje domy zobaczyć, co się dzieje… Jadące przed nami samochody ustępują mocy naszych syren ułatwiając przejazd… Droga do miejsca zdarzenia, która zazwyczaj trwa krótką chwilę upływa nam na sprawnym rozdzieleniu zadań. Przez cały czas zastanawiamy się jednak co tak naprawdę spotkamy na miejscu… Potem zaś robimy co w naszej mocy aby jak najlepiej wykonać swoje zadanie.

Nasza jednostka leży w stosunkowo bezpiecznej okolicy, gdyż liczba zdarzeń wymagających interwencji służb ratowniczych, utrzymuje się tu od dłuższego czasu na dość niskim poziomie. Jest to naturalnie powód do radości. Mimo to, wśród nich znajdują się i takie, w których nasz udział jest uzasadniony, a posiadany sprzęt i umiejętności przydatne.

Każdy z nas ma inny charakter, predyspozycje i umiejętności. Mamy również swoje specjalizacje – dziedzinę, w której po prostu czujemy się dobrze, a która wynika wprost z naszych zainteresowań, doświadczeń i codziennych profesji. Należą do nich m.in: ratownictwo techniczne, medyczne lub np. techniki gaszenia pożarów. Jedni preferują pracę z ciężkim sprzętem. Inni kontakt z ludźmi i pomoc osobom poszkodowanym. Niektórzy w naturalny sposób przyjmują na siebie ciężar dowodzenia, ponosząc odpowiedzialność za całokształt prowadzonych działań oraz podległych im ludzi. Pozostali zaś koncentrują się na realizacji swoich zadań w zastępie. Dzięki temu dobrze się uzupełniamy, a odmienne spojrzenie na wiele aspektów pomaga nam w prowadzeniu działań ratowniczych.

Stale podnosimy swoje kwalifikacje. W tym celu odbywamy szereg kursów i szkoleń, które przygotowują nas do pełnienia powierzonych zadań. Ponad wszystko jednak, staramy się dobrze wykonywać swoją pracę, a jej rezultat oceniają nasi przełożeni i lokalna społeczność. Ponad nimi zaś sama historia.

To życie zapisuje karty naszej kroniki. Trudno więc tak naprawdę przewidzieć co się wydarzy 😉 Jeśli jednak mieszkasz nieopodal, reagujesz na krzyk syreny alarmowej, jesteś dyspozycyjny, potrafisz pokonać strach by pomóc innym, a gdy dostrzeżesz zagrożenie nie biegniesz za tłumem lecz chcesz działać… Wykorzystaj to i pomyśl!

Być może dzięki temu wykonasz swój pierwszy krok ku ratowniczej przyszłości… Być może zdobędziesz wielu prawdziwych przyjaciół, dzięki którym zrozumiesz jak mało zdziałasz sam – jak wiele zaś tworząc zespół! Być może doświadczysz sytuacji, które pomogą ukształtować twój charakter – ukazując życie z nieco innej perspektywy. Być może przekonasz się jak ogromną moc niosą słowa wdzięczności wypowiedziane przez ludzi, którym właśnie pomogłeś. Być może otrzymasz również szansę na to by poczuć gorzki smak porażki, przepracować go i wyciągnąć odpowiednie wnioski…

Wiele zależy od Ciebie. Przez resztę przebrniemy razem!!!

Jak nas znaleźć? Stosunkowo łatwo, gdyż nie zmieniliśmy swojej lokalizacji od lat siedemdziesiątych XX wieku 😉 Pomyśl, spróbuj, zdecyduj… Napisz, zadzwoń, zapytaj… To nic nie kosztuje 😉

Pozdrawiamy!

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W KSIĄŻNICACH
Książnice 85, 39-300 Mielec
e-mail: kontakt24@ospksiaznice.pl
tel.: (+48) 507 437 368


dh Mikołaj Kopeć