+48 507 437 368 kontakt24@ospksiaznice.pl

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy, odwołując się do ceremoniału Triduum Paschalnego, były dla nas czasem bardzo radosnym, pomimo iż jako jednostka, a przede wszystkim należący do niej druhowie, mieliśmy również wiele obowiązków.

Corocznym zwyczajem, który stał się tradycją obowiązującą w całej Polsce, jest pełnienie straży honorowej przy symbolicznej Ciemnicy a następnie przy Grobie Pańskim. W tym roku nasza jednostka wystawiła do tej posługi aż cztery drużyny, które tworzyło łącznie 16 druhów! Wspólnie ze strażakami z okolicznych jednostek: OSP Podleszany oraz OSP Rydzów, pełniliśmy powyższą służbę rotacyjnie, uzależniając jej czas od uroczystości odbywających się w naszej świątyni. Dodatkowo, część naszych druhów oraz druhen, pomagało przy przygotowaniu samej Ciemnicy oraz Grobu Pańskiego, angażując się aktywnie w działalność Młodzieżowej Grupy Apostolskiej a także Liturgicznej Służby Ołtarza.

W czasie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, na bramie kościoła pozostawiliśmy jeden z naszych hełmów, który błyskawicznie napełnił się święconką podarowaną od wielu ludzi! Z zebranych pokarmów przygotowaliśmy świąteczne śniadanie wielkanocne, które zjedliśmy wspólnie w naszej remizie w niedzielny poranek po Rezurekcji. Bardzo dziękujemy Wam za ten gest!

Dopełnieniem naszej służby było przygotowanie ognia w Wielką Sobotę, potrzebnego do zapalenia Paschału, a także Msza Rezurekcyjna w niedzielę o 6:00 rano oraz uroczysta procesja wokół kościoła, w trakcie której strażacy z naszej jednostki nieśli baldachim ponad Monstrancją z Najświętszym Sakramentem, okrążając świątynię trzykrotnie.

Choć sam okres Triduum Paschalnego trwał cztery dni, czas przygotowań do niego zajął nam o wiele dłużej. Chcielibyśmy więc za to wszystko bardzo serdecznie podziękować. Wszystkim naszym druhom oraz druhnom, strażakom z zaprzyjaźnionych jednostek, ludziom postronnym a także księżom z naszej parafii, którzy swoim dobrym słowem motywowali nas do działania! Tradycja nierozerwalnie powiązana z naszą wiarą jest bardzo ważnym elementem służby reprezentacyjnej naszej jednostki. To dla nas ogromny zaszczyt! Dlatego też mamy nadzieję, że będziemy ją pełnić z dumą jak najdłużej.


Zarząd OSP Książnice