+48 507 437 368 kontakt24@ospksiaznice.pl

Dziś braliśmy udział w zabezpieczeniu kolejnej edycji „Drogi Krzyżowej Ścieżkami Naszej Parafii”, organizowanej przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Książnicach. Do tej pory zadanie to było powierzane funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. W tym roku jednak, spróbowaliśmy zrobić to samodzielnie i odciążyć tym sposobem policjantów, którzy tego dnia musieli oddać się innym, poważniejszym zadaniom.

Do naszych obowiązków należało zabezpieczenie trasy, którą pokonała kolumna wiernych. Droga Krzyżowa rozpoczęła się ok. godz. 17:40 i zakończyła ok. godz. 19:15. Dużą część jej trasy stanowiła droga powiatowa relacji nr 1152R Borowa-Przecław i to na niej głównie skoncentrowaliśmy swoje działania. Dzięki pomocy druhów przeszkolonych z zakresu kierowania ruchem przez WORD w Tarnobrzegu, udało nam się to bardzo sprawnie zrealizować i zapewnić bezpieczeństwo kolumnie pieszych oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Naszym zadaniem było również ustalenie objazdów oraz zapełnienie płynności ruchu w momencie gdy kolumna wiernych opuściła już drogę powiatową i znajdowała się na drodze gminnej w miejscowości Goleszów, a także na tzw. ścieżce nieopodal kościoła. Dodatkowo pomagaliśmy też w wygrodzeniu pachołkami placu parkingowego naprzeciwko kościoła, gdzie znajdowała się pierwsza stacja drogi krzyżowej. W trakcie całych prowadzonych przez nas działań, nasi druhowie byli znakomicie widoczni na drodze za sprawą nowych kamizelek KIEROWANIE RUCHEM oraz lizaków, które nabyliśmy specjalnie na tę okazję. Przez cały czas również, wszyscy biorący udział w zabezpieczeniu posiadali dwustronną łączność radiową, co pomogło nam w błyskawicznym przepływie informacji, wydawaniu komend i korekt oraz dyspozycji.

Poniżej przedstawiamy mapkę, która pokazuję trasę „Drogi Krzyżowej Ścieżkami Naszej Parafii 2019”. Poszczególne punkty oraz ich numery porządkowe odpowiadały kierunkowi przemieszczania się zabezpieczanej przez nas kolumny pieszych, która zatrzymywała się co jakiś czas przy rozmieszczonych na trasie przemarszu 14 stacjach drogi krzyżowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim druhom, którzy zaangażowali się w organizację i przygotowanie powyższego zabezpieczenia, za poświęcony czas i chęci! Pozdrawiamy również w tym miejscu policjantów z KPP w Mielcu, którzy pojawili się na rozpoczęciu Drogi Krzyżowej i sprawdzili naszą gotowość 😉 Cieszymy się również, że nasza akcja została bardzo pozytywnie odebrana przez samych parafian! Mamy nadzieję, że za rok, także podejmiemy się tego zadania i będziemy mogli pomóc naszej lokalnej społeczności równie dobrze jak dziś.


dh Mikołaj Kopeć