+48 507 437 368 kontakt24@ospksiaznice.pl

DSC8139


W ostatnich dniach z powodu wysokich temperatur, wilgotność powietrza uległa gwałtownemu obniżeniu i nadal zachowuje spadkową tendencję. Wraz z tym wilgotność poszycia leśnego jak i wszelkiej roślinności porastającej rozległe nieużytki również uległa gwałtownemu wysuszeniu.

Przedstawię dane powołując się na dane Instytutu Badawczego Leśnictwa z godziny 9:00 dnia dzisiejszego dla naszego rejonu:

  • Zagrożenie pożarowe: 3-ci stopień (najwyższy)
  • Wilgotność ściółki: 8,3 %
  • Wilgotność powietrza: 44%
  • Temperatury powietrza: 25
  • Opady atmosferyczne: 0 (brak)

Zachęcam do śledzenia odczytów na bieżąco. Są one aktualizowane w postaci map z wartościami poszczególnych parametrów dwa razy na dobę, o godz. 9:00 oraz o godz. 13:00.

bazapozarow.ibles.pl/zagrozenier

Zwracajmy szczególną uwagę na wszelkie oznaki rozwoju pożaru w lasach oraz na terenach otwartych i alarmujmy o tym Państwową Straż Pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112! Działajmy! Przy takich warunkach atmosferycznych pożar rozwija się błyskawicznie i każda minuta jest na wagę złota! Nie bądźmy obojętni!

STRAŻ! 998 lub 112?! Jaki numer wybrać?!

W związku z procedurą uruchomienia w Rzeszowie Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, wybierając numer 112 zostajemy przekierowani najpierw do WCPR-u w Rzeszowie i dopiero tam po zweryfikowaniu i przyjęciu zgłoszenia przez dyspozytora informacja ta zostanie przekazana do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu gdzie nastąpi zadysponowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej do danego wezwania. Dzwoniąc od razu pod numer 998 łączymy się bezpośrednio z  SK w Mielcu! W zależności od zaistniałych okoliczności i charakteru sytuacji starajmy się świadomie wybierać numer pod jaki dzwonimy by wezwać straż pożarną.

Tak wysokie temperatury są przewidywane do najbliższej niedzieli. Z początkiem następnego tygodnia prognozuje się zmianę pogody.


dh Mikołaj Kopeć – OSP Książnice